İş Davaları Ne Kadar Sürer

İŞ DAVALARI NE KADAR SÜRER ?

İş davaların ne kadar sürede sonuçlanacağı, işçi ve işverenler tarafından merak edilmekte ve sıklıkla sorulmaktadır. Bu soruya verilecek cevap iş davasının niteliğine göre değişmekte; ayrıca iş davasının görüleceği yargı çevresinin iş yoğunluğuna göre de farklılıklar göstermektedir. Eğer iş davanız iş yükü fazla olan bir adliyenin yetki alanına giriyorsa, bu durumda davanızın karara çıkma süresi de buna göre uzun olacaktır. Bu sebeple, iş davalarının genel olarak ne kadar süreceğini kesin olarak söylemek mümkün değildir.

Diğer taraftan her bir dava dosyasının, diğer dosyalardan farklı bir takım özel durumları olabileceği gibi, yargılama sırasında ortaya çıkabilecek bir takım aksaklıklar yargılamanın uzamasına sebep olabilecektir. Örneğin, taraflardan birine tebligat yapılamaması ve taraf teşkilinin sağlanamaması durumunda, dava bu sebeple aylarca uzayabilmektedir. Bu aksaklığı bazen davanın başında öngörmek mümkün olmamakta ve aşılması gereken bu sorun sebebiyle dava uzayabilmektedir. Bu sebeple bir davanın hangi sürede sonlanacağı konusu, bu türden belirsizliklerle de doğrudan ilgili olduğundan ancak bir ortalama süreden bahsetmek mümkün olacaktır.

İstanbul’da bu yazının kaleme alındığı 2022 ortası itibariyle, iş davalarının ortalama bitiş süresi 500-600 gün olarak söylenebilir. Ancak tekrar ifade etmekte fayda görüyoruz ki, bu süreler ortalama süreler olup, yargılama sürelerinin bahsettiğimiz bu sürelerin altında veya üzerinde de olması da ihtimal dahilindedir.

BAKIRKÖY İŞ AVUKATI BAĞCILAR İŞ AVUKATI BÜYÜKÇEKMECE İŞ AVUKATI KÜÇÜKÇEKMECE İŞ AVUKATI ATAKÖY İŞ AVUKATI ŞİRİNEVLER İŞ AVUKATI YEŞİLKÖY İŞ AVUKATI BAHÇELİEVLER İŞ AVUKATI ZEYTİNBURNU İŞ AVUKATI ARNAVUTKÖY İŞ AVUKATI SEFAKÖY İŞ AVUKATI

Call Now Button