Boşanma Davası Ne Kadar Sürer

BOŞANMA DAVALARI NE KADAR SÜRER ?

Boşanma davaların ne kadar sürede sonuçlanacağı merak edilmekte ve sıklıkla sorulmaktadır. Bu soruya verilecek cevap boşanma davasının niteliğine göre değişmekte; ayrıca davanın görüleceği yargı çevresinin iş yoğunluğuna göre de farklılıklar göstermektedir. Eğer davanız iş yükü fazla olan bir adliyenin yetki alanına giriyorsa, bu durumda davanızın karara çıkma süresi de buna göre uzun olacaktır. Bu sebeple, iş davalarının genel olarak ne kadar süreceğini kesin olarak söylemek mümkün değildir.

Diğer taraftan her bir dava dosyasının, diğer dosyalardan farklı bir takım özel durumları olabileceği gibi, yargılama sırasında ortaya çıkabilecek bir takım aksaklıklar yargılamanın uzamasına sebep olabilecektir. Örneğin, taraflardan birine tebligat yapılamaması ve taraf teşkilinin sağlanamaması durumunda, dava bu sebeple aylarca uzayabilmektedir. Ya da dinlenecek tanıkların aynı duruşmada dinlenememesi, talimatla dinlenmesi gibi durumlarda yargılamanın uzamasına sebep olabilmektedir. Bu aksaklıkları bazen davanın başında öngörmek mümkün olmamakta ve aşılması gereken bu sorunlar sebebiyle dava uzayabilmektedir. Bu sebeple bir davanın hangi sürede sonlanacağı konusu, bu türden belirsizliklerle de doğrudan ilgili olduğundan ancak bir ortalama süreden bahsetmek mümkün olacaktır.

Yine Boşanma davası anlaşmalı şekilde olacaksa, yine dosyanın kapsamına göre farklılık olmak üzere, bu durumda bir hafta gibi bir sürede boşanabilmek mümkündür. Ancak anlaşmalı boşanmada da hedef süre 30 gün olarak kabul edilmektedir.

Ancak Boşanma davası çekişmeli olacaksa, İstanbul’da bu yazının kaleme alındığı 2022 ortası itibariyle, çekişmeli boşanma davalarının ortalama bitiş süresi 300-400 gün olarak söylenebilir. Ancak tekrar ifade etmekte fayda görüyoruz ki, bu süreler ortalama hedef süreler olup, yargılama sürelerinin bahsettiğimiz bu sürelerin altında veya üzerinde de olması da ihtimal dâhilindedir.

BAKIRKÖY BOŞANMA AVUKATI BAĞCILAR BOŞANMA AVUKATI BÜYÜKÇEKMECE BOŞANMA AVUKATI KÜÇÜKÇEKMECE BOŞANMA AVUKATI ATAKÖY BOŞANMA AVUKATI ŞİRİNEVLER BOŞANMA AVUKATI YEŞİLKÖY BOŞANMA AVUKATI BAHÇELİEVLER BOŞANMA AVUKATI ZEYTİNBURNU BOŞANMA AVUKATI

Call Now Button