NAFAKA YÜKÜMLÜLÜĞÜ

ASKERDE OLAN EŞİN NAFAKA YÜKÜMLÜLÜĞÜ YOKTUR

Boşanma davalarında davayı açan eş, kendisi yada çocuğu için yargılama süresince nafaka bağlanmasını mahkemeden isteyebilmektedir. Peki böyle bir durumda, davalı koca zorunlu askerlik görevini yapıyor ise nasıl hareket edilecektir;

Boşanma davası görüldüğü sırada, zorunlu askerlik görevini yapan ve geliri bulunmayan kocanın eşine tedbir nafakası ödeme zorunluluğu yoktur. Yargıtay kararları da bu yöndedir.

Yargıtay 2.Hukuk Dairesi’nin 21.06.2018 tarih, 2016/20116 E. 2018/7820 K. Sayılı ilamında;

“…Davalı erkeğin, yargılama sırasında askerde olduğu ve başka bir yerden gelirinin bulunmadığı anlaşılmaktadır. Zorunlu askerlik görevini yapan ve mal varlığı ile kişisel geliri olmayan erkeğin nafaka ödeme zorunluluğu bulunmamaktadır (YİBK 12.12.1996 gün ve 5/11). Açıklanan sebeple davalı erkeğin askere alınış ve terhis tarihleri belirlenerek ilgili döneme ilişkin davalı erkeğin tedbir nafakasından yükümlü tutulmaması gerekirken, yazılı şekilde hüküm kurulması doğru olmamıştır….” Denilmektedir.

Yargıtay 2.Hukuk Dairesi’nin 27.11.2017 tarih, 2016/7728 E. 2017/13339 K. Sayılı ilamında;

“….Davacı-davalı erkeğin yargılama sırasında askerde olduğu ve başka bir yerden gelirinin bulunmadığı anlaşılmaktadır. Zorunlu askerlik görevini yapan ve mal varlığı ile kişisel geliri olmayan erkeğin nafaka ödeme zorunluluğu bulunmamaktadır (YİBK 12.12.1996 gün ve 5/11). Bu durum dikkate alınarak davacı-davalı erkeğin askere alınış ve terhis tarihleri belirlenerek bu döneme ilişkin davalı-davacı kadın için takdir edilen tedbir nafakasından yükümlü tutulmaması gerekirken, yazılı şekilde hüküm kurulması doğru olmamıştır..” Denilmektedir.

Ancak zorunlu askerlik görevini yapan kocanın, başka yerlerden geliri, paraya çevrilebilecek malı veya serveti varsa tedbir nafakası vermekle yükümlüdür. Yani Yargıtay sadece geliri olmayan, paraya çevrilebilecek malı olmayan ve zorunlu askerliğini yapan kocayı nafaka yükümlülüğünden muaf tutmuştur. Eğer bu kişinin geliri, malı varsa nafaka ödeme yükümlülüğünün olduğu kabul edilmektedir. Bu sebeple boşanma davalarında, koca askerde ise, mahkeme tarafından kocanın başka yerlerden geliri olup olmadığı, paraya çevrilebilecek kişisel mallarının bulunup bulunmadığı araştırılmaktadır. Bu araştırma sonucunda, zorunlu askerlik görevini yapan kocanın malvarlığı ve geliri yoksa, nafaka yükümlülüğünden muaf tutulmaktadır. (YİBK 12.12.1996 gün ve 5/11).

BAKIRKÖY BOŞANMA AVUKATI BAĞCILAR BOŞANMA AVUKATI BÜYÜKÇEKMECE BOŞANMA AVUKATI KÜÇÜKÇEKMECE BOŞANMA AVUKATI ATAKÖY BOŞANMA AVUKATI ŞİRİNEVLER BOŞANMA AVUKATI YEŞİLKÖY BOŞANMA AVUKATI BAHÇELİEVLER BOŞANMA AVUKATI ZEYTİNBURNU BOŞANMA AVUKATI

Call Now Button