Anlaşmalı Boşanma Davasının Şartları Nelerdir?

anlaşmalı boşanma şartları nelerdir

Boşanma davalarında anlaşmalı boşanma artık çok daha fazla tercih edilen bir dava türü olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü bu dava türünde boşanma çok daha kolay bir şekilde gerçekleşiyor. İş yalnızca eşlerin, boşanmanın her detayında anlaşmaya varmış olmalarına ve bunu da en doğru şekilde belirtmelerine kalıyor. Anlaşmalı boşanma davalarında uzman avukat desteği için Bozdağ Hukuk ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Anlaşmalı Boşanma Davası Nedir?

Türk Medeni Kanunu’na göre iki türlü boşanma davası süreci var. Bunlardan biri çekişmeli boşanma davası ki senelerce sürebiliyor. Bu dava türü genellikle özel sebepler nedeniyle boşanmak isteyen eşlerin açtığı bir dava türü olarak karşımıza çıkıyor. Bu davalarda eşler mal ve eşya paylaşımı, nafaka türü ve miktarı, boşanma tazminatı, müşterek çocuğun velayeti gibi konularda genellikle anlaşmaya varamıyorlar ya da varmak istemiyorlar. Bu gibi durumlar da boşana sürecini direkt olarak uzatan durumlar arasında yer alıyor. Anlaşmalı boşanmada ise işler ok daha kolay. Eğer her şey eksiksiz ve doğru olarak hazırlandıysa tek celsede ve birkaç saat içerisinde boşanma süreci tamamlanabiliyor. Burada avukatın doğru yönlendirmelerinin ve tecrübesinin de önemine değinmekte fayda var. Alanında uzman bir avukatın çekişmeli boşanma davası süreçlerini bile anlaşmalı davaya dönüştürebileceğini unutmayın. Eşlerin boşanmaya dair her konuda ve süreci uzatacak her detayda anlaşmaya vardıkları ve bunu da yazılı şekilde belirterek başvuru yaptıkları davalara anlaşmalı boşanma davası deniyor.

 

Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılıyor?

Her türlü dava açılırken elbette bir dava dilekçesi hazırlanması gerekiyor. Bu durum anlaşmalı boşanma davası için de geçerli. Öncelikle bir dava dilekçesi hazırlanmalı. Boşanma davası dilekçesinde ayrılmak isteyen eşlerin kimlik bilgileri eksiksiz olarak yazılmalı. Aynı zamanda yine adres bilgileri de her iki tarafın eksiksiz olarak yazılı olmalı. Dilekçede boşanmaya sebep olan süreç ve olaylar açık ve net ifadelerle yer almalı. Eşlerin her ikisinin de ayrılmak istediklerini dava dilekçesinde yazılı şekilde beyan etmiş olmaları ve ıslak imza atmış olmaları da yine boşanma dava dilekçesinin olmazsa olmazlarından.

 

İş dilekçeyle bitmiyor. Anlaşmalı boşanma davasında bir de boşanma protokolü hazırlanıyor. Bu protokol eşlerin anlaşmaya vardıkları konuların detaylandırılması için önemli. Çünkü davayı gören hakim ikna olmak istiyor bunun için de her konuda detaylı olarak bilgilendirilmek istiyor. Boşanma protokolünde nafaka türü ve miktarı eğer talep ediliyorsa mutlaka belirtilmiş olmalı; bununla birlikte müşterek çocuğun velayeti, mal ve eşya paylaşımı da yine ayrıntılı şekilde boşanma protokolünde yer alması gereken maddelerden. Tüm bunlar hazır edildikten sonra eşler bulundukları bölgenin Aile Mahkemesine başvurarak boşanma davası açma talebinde bulunabiliyorlar.

 

Anlaşmalı boşanma davalarında, dava günü her iki eşin de avukatlarıyla birlikte mahkeme salonunda bulunması zorunluluğu olduğunu unutmayın. Eşlerin sözle de ayrılmak istediklerini hakime beyan etmeleri gerekiyor, aksi halde dava süresi uzayabiliyor. Tüm koşullar olması gerektiği şekilde yerine getirildiyse ilk duruma günü tek celse de boşanma gerçekleşiyor. Kararın kesinleşmesi 2 ila 3 gün sürerken, nüfusa bildirimiyle birlikte bir hafta içerisinde boşanma süreci tamamlanmış oluyor.

 

Anlaşmalı Boşanma Davasının Şartları Nelerdir?

En kolay boşanma yöntemi elbette anlaşmalı boşanmak ancak bunu yapabilmenin de kanun çerçevesinde bazı şartları olduğunu göz ardı etmeyin.  Anlaşmalı boşanma davasının şartları Türk Medeni Kanunu’nda belirtilmiş durumda. Türk Medeni Kanunu’nun 166. Maddesinin 3. Fıkrasına göre anlaşmalı boşanabilmek için şu şartlar aranıyor:

 

  • Evliliğin en az bir yıl sürmüş olması: Eşlerin anlaşmalı şekilde boşanabilmeleri için evlilik birliğinin en az bir yıl sürmüş olması gerekiyor. Aksi halde boşanma gerçekleşmiyor ve bu şekilde bir dava açmanın da bir anlamı kalmıyor. Taraflar bu durumda varsa diğer boşanma sebeplerine örneğin evlilik birliğinin sarsılması nedenine dayalı boşanma davasının temel türü olan şiddetli geçimsizlik sebebine dayanarak boşanabiliyorlar.

 

  • Eşlerin birlikte mahkemeye başvurması: Her iki tarafında boşanma konusunda kararlı olması bir başka şart. Bu da eşlerin mahkemeye birlikte başvurmaları ya da bir eşin diğerinin davasını kabul etmesi zorunluluğunu beraberinde getiriyor. Uygulamada bu şarttaki ikinci seçenek kullanılıyor. Yani eşlerin birinin açtığı dava diğeri tarafından kabul ediliyor.

 

  • Hakimin tarafları bizzat dinleyerek iradelerinin serbestçe açıklandığına kanaat getirmesi: anlaşmalı boşanmanın gerçekleşebilmesi için ayrılmak isteyen eşlerin, bu kararlarını hakim karşısında sözle de beyan etmeleri gerektiğini söylemiştik. Eşlerin her ikisi de avukatla temsil edilseler bile anlaşmalı boşanma davasına bizzat katılmaları ve boşanma konusundaki iradelerini açık ve net bir şekilde hakim karşısında bir kez daha beyan etmeleri gerekiyor.

 

  • Tarafların boşanmanın mali sonuçları ve çocukların durumu ile ilgili olarak bir düzenleme üzerinde anlaşmaları ve hakimin de düzenlemeyi uygun bulması: En önemli şartlardan biri de çocukların durumu konusunda… Boşanmanın mali sonuçlarından kasıt tazminat ve nafaka gibi hususlar. Tarafların bu konularda anlaşmış olmaları şartı mutlaka aranıyor. Aksi halde dava çekişmeli davaya dönüşebiliyor. Aynı zamanda varsa müşterek çocukların velayeti konusunda da anlaşmış olmak oldukça önemli.

 

Peki, tüm bu konularda anlaşmış olmak boşanmak için yeterli mi? Ne yazık ki değil. Eğer hakim boşanma anlaşmasının şartları konusunda ikna olmadıysa yeni bir inceleme süreci talebinde bulunabiliyor. Hakimin müşterek çocuğun durumuyla ilgili olarak da farklı bir hüküm verme hakkı var; eşlerden birinin bu konudaki itirazı ise dava sürecinin uzaması anlamına geliyor. Ancak anlaşma maddelerinde hakimin yaptığı değişiklikler her iki tarafın da kabulüyse herhangi bir sorun yaşanmadan boşanma gerçekleşebiliyor.

 

Son olarak şunun altını tekrar çizelim, tüm bunlara uygun şekilde hazırlıklar tamamlandıysa ve şartlar da yerine eksiksiz olarak getirildiyse evlilik birliği temelinden sarsılmış sayılarak hakim eşlerin boşanmasına hükmediyor.

 

Diğer Yazılarımızı da İncelemek İster Misiniz?

Anlaşmalı Boşanma Ne Kadar Sürer?

Boşanma Nedenleri Nelerdir?

Boşanma Davası Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Boşanma İşlemleri Nasıl Yapılır?

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir