Doktor Hatası (Yanlış Tedavi) Tazminat Davası

doktor hatası tazminat davası

İnsan yaşamında sağlığın değeri hiç bir şeyle ölçülemeyecek kadar kıymetlidir. Yaşlısı genci kadını erkeği hastalıktan korunmak için gerekli tedbirleri alarak sağlıklarını korumaya çalışır. Buna rağmen kaçınılmaz hastalık durumunda da hastaneler ve doktorlar en büyük yardımcılardır. Hastanın iyileşmesi için gerekli teşhisin konulması buna göre tedavinin yapılması doktor kontrolünde yapılır. Bunun için gereken teçhizat da hastanelerde bulunur.

Sağlığı tehdit eden tüm etkenlerden sakınması rağmen bazı hastalıklara yakalanmamak mümkün olacaktır. Bu noktada doktorlar ve hastanelerden yardım almak gerekir. İşini özveri ile yapan doktorlar insanlara sağlığını kazandırırken aksi durumlarda doktor hastanın tedavisini yapamaz ve mahkemelik durumlar oluşabilir.

Hasta ya da hasta yakınları böylesi durumlarda doktora tazminat davası açarak haklarını ararlar. Mahkemeye taşınan konu hâkim tarafından araştırmaya alınır ve doktor hatalı bulunursa tazminat ödemek mecburiyeti doğar. Yapılan hata hastanın hayatını büyük derece etkileyecek bir hata olursa tazminat tutarı da o denli yüksek olabilir.

Hasta Haklarında Tazminat Hakkı

Ülkemizde her bireyin sağlık koşullarından yararlanma hakkı bulunmaktadır. Hastanelerde her birey aynı şekilde sağlık imkânlarından yararlanıp sağlıklı yaşama hakkına sahip bulunur. Doktorların insan sağlığına etki eden çalışmaları özenle ve dikkatle yürütmesi gerekmektedir. Yapılan bir hata bir insanın dönem sonrası kısıtlı yaşamasını ve yahut sürekli tedavi ile yaşamasını gerektirebilir.

Her insanın en büyük serveti olan sağlık konusunda yapılan yanlışların yaptırımı da ağır olabilmektedir. Çünkü insan yaşamı önemlidir. Bunun bilinci ile işini en iyi şekilde yapan doktorlara da gerekli değer verilmeli ve hak ettikleri saygı gösterilmelidir. Dikkatsizlik yüzünden bir insanın sağlığını olumsuz yönde etkileyen doktorların görevinden alınması da söz konusu olabilmektedir. Sağlık ihmale ve dikkatsizliğe gelmeyen ciddi bir kavramdır.

Sevdiklerinin çektiği acıyı ve hastalığı dualar gözyaşları ile doktorun iyileştirmesini bekleyen hasta yakınları bu süreçte yıpranmış ve yorulmuş olacaktır. Doktorun ihmaline ve dikkatsizliğine tahammül göstermesi oldukça zor olacaktır. Bazen de bu sabırsızlıkla yapılan işlemlere hasta yakınları engel teşkil edeceklerdir. Bu durumda hastanın işini özenle yapması hasta yakınlarının da buna sabır ve saygı göstermesi önemlidir.

Tazminat Davası İçin Gerekli Olan Evraklar

Doktor hatası yüzünden yaşanan bir problemin mahkemeye taşınması aşamasında bir avukat desteği sürecin en sağlıklı şekilde yürütülmesinde yardımcı olacaktır. Dava açılması ve gerekli olan diğer prosedürlerin yerine getirilmesinde işinin ehli bir avukat çok büyük fayda sağlayacaktır.

Gerekli evrakların toplanması kanıtların dosyalanması ve mahkemeye sunulmasında avukat desteği gereklidir. Hiç ummadığı ve beklemediği bir anda hakkını aramak durumunda kalan hasta bu anlamda deneyimsiz ve bilgisiz olacağından avukat yardımı ile dava açması hakkının korunmasında önem taşımaktadır.

Mahkeme heyeti hastanın durumunun ve mağduriyetinin araştırılmasını talep edebilir. Ve işlemler sonrasında kusurlu hekime hem tazminat hem de farklı yaptırımlarda bulunabilir. İnsan sağlığı konusunda her zaman itinalı ve özenli olunması gerekmektedir. Mesleğin sorumluluğunu taşıyabilecek nitelikte kişilerin bu meslekte yer alması en doğrusu olacaktır.

hatsa hakları

Can Taşıyan Her Bireye Tedavi Hakkı

İnsan hayatın kıymeti ve değeri her canlı için aynı değerdedir. Hayvanların tedavisinde görev alan veterinerlerin de tüm özverileri ile hasta ve yaralı olan hayvanlara uygun tedaviyi sunmaları gereklidir. Sağlık alanında yer alan doktorların yorgun uygusuz olmaları durumunda tedavide yer almamaları en doğru karar olacaktır. Özenle yapılan tedaviler sonrasında sağlığına kavuşan insanlar tedavilerinde görev alan sağlık görevlilerine ve doktorlarına minnet duygusu ile teşekkürlerini sunarlar.

Sağlık bakanlığının uygulanması zorunlu kıldığı kurallara uyarak çalışmaların özel ya da devlete bağlı hastanelerde sürdürülmesi herkes için ihtiyaçtır. Sağlıklı bir yaşam sürmek için gerekli tedbirlerin alınması sonrasında sağlıklı bir hayat sürdürmek mümkündür. Hastalıklar sinsice ilerleyip bedeni ele geçirdiği vakit de hastaneler doktorlar ve tedavide kullanılan ilaçlar araçlar en temel ihtiyaçlar arasında yer alır.

Bir işlemin mahkemeye taşınmamasından ziyade hastanın sağlığının korunması konusunda bütün hekimlerin dikkatli çalışması gerekmektedir. Hastalıkların uygun yöntemlerle tedavi edilip iyileştirilmesi sonrası hasta sağlıklı bir şekilde hastaneden ayrılabilmektedir. Doktor hatası yüzünden mağdur olan hastaların hakları da adalet tarafından sağlanmaktadır.

Sağlık Konusu Yasal Olarak Da Ciddiye Alınmalı

Sağlığını kaybeden sağlık sorunları yaşayan insanların yediği içtiği giydiği hiç şeyin anlamı kalmaz. Sağlıksız Bir yaşam çok büyük zorluklar ve sıkıntılarla geçecektir. Maddi manevi zorluklar yaşatan hastalık döneminde hastanın ihtiyaçlarının karşılanması ve gerekli tedavinin uygulanması ona verilebilecek en büyük destektir.

Hastalık döneminde psikolojik anlamda da hastanın desteğe ihtiyacı olabilecek bu konuda da hasta yakınları yine gerekli desteği sağlayacaklardır. Hastanede bakımı yapılan hastaların düzenli olarak takip edilmesi ve gözlemlenmesi sağlığı için gerekli olabilir. Hastanede yatmakta olan hastaların doktorları düzenli aralıklarla hastalığın ilerleyip iyileşmesini takip etmesi gereklidir.

Bazen de hastaları birden fazla doktor gözlemler. Hastanın hastalığına teşhis konulmasında birden fazla doktorun hastayı görmesi gerekebilmektedir. Teşhisi konulan hasta doktorların ortak kararı ile uygun bir tedavi sürecine girer. Bu süreçte hatanın tedavisini yine gerekli görülen doktorlar kontrol eder. Hastanın tam olarak sağlığına kavuşması ile çıkışı yapılabilir. Bu sürecin en iyi şekilde tamamlanmasında tedavide yer alan bütün hekimlerin katkısı bulunmaktadır.

Kutsal Bir Meslek Dalı

İnsan sağlığı ile alakalanan bir bilim dalı olan doktorluk yaşamın devamlılığı için gerekli ve önemlidir. Kutsal bir meslek seçimi yapan doktorlar bazı durumlarda haksızlıklara uğramaktadır. İnsan yaşamanın sağlıklı bir şekilde devam etmesi bakımında ihtiyaç duyduğumuz doktorların varlığı değerlidir. Bu yönde çalışmaları sırasında zorluk yaratmadan işlerini yapmalarına yardımcı olmak hasta ve hasta yakınlarının davranışları ile büyük derecede orantılıdır. İşlerini en güzel şekilde yapan bütün hekimler minnet ve teşekkürü hak ederler.

Her meslekte yaşanan sıkıntılar hekimler için de geçerlidir. Yapılan tedavi sırasında kazara yapılan bir yanlış ile doktorun ihmali yüzünden yaşanan bir sıkıntı aynı değildir. İstemsizce tüm gayretine rağmen bir yanlış yapan doktorla sadece ihmal yüzünden bir hata yapan doktor mahkemede farklı değerlendirilecektir. Hak aramak için mahkemeye başvuran hasta veya hastanın yakınları haklarını öğrenerek hareket ettiklerinde daha kısa zamanda daha kolay sonuca ulaşabileceklerdir.

yanlış tedavi davası

Tazminat Davasında Avukat Desteği

Herhangi bir sağlık sorunu yüzünden hastaneye giden hastanın doktoruna şikâyetini bildirdikten sonra doktorun uyguladığı tedaviye uyması gereklidir. Doktorun işini rahat bir şekilde yapması için isteklerine uyması sakınması istenen şeylerden sakınması gereklidir. Sağlık alanında bir bireyin yaşam kalitesini düşürecek yanlışlar büyük bir sorumsuzluk olarak kabul edilir.

Bu durum mahkemeye taşındığında avukat hastanın mağduriyetini çektiği sıkıntıları ve yaşadığı maddi manevi zorlukları mahkemeye sunar. Doktorun bu duruma itirazı olursa avukat gerekli kanıtları toplayarak bunları da mahkemeye sunarak hastanın hakkını savunur. Kaybedilen sağlığın kısıtlı bir yaşam sürmenin hiç bir şekilde maddi bir telafisi olmayacaktır. Fakat ağır yaptırımlar daha dikkatli olunması konusunda etkili olabilecektir. Hastanın yaşadığı maddi zorlukların giderilmesi hususunda alınan tazminat hastaya ve yakınlarına bir parça yardımcı olabilecektir. Sağlıkta yaşanan mağduriyet avukatlık aracılığı ile davaya dönüşecektir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir